18 miejsc na wywczas bez ludzi w Polsce! (cz.1)

Odludzia, pustkowia, końce świata, miejsca poza szlakami- to, bez zbędnej kokieterii, nasza specjalność! Od lat zjeżdżamy Polskę wzdłuż i wszerz, poznając wszelkie jej niesamowite zakamarki. Najpierw solo, później w dwójkę, całkiem długo w trójkę a teraz już całym tabunem ludzi! Od lat, zanim to ostatnio zrobiło się "modne";) omijaliśmy zatłoczone elementy turystycznego krajobrazu, skupiając się na tych, które potrafią nas zaskoczyć jeszcze naturalnym pięknem lub bogactwem nieznanych historii. Teraz zbieramy je dla Was w jednym miejscu, ku inspiracji dla Waszych podróży w czasach zarazy i ku naszemu wspólnemu dobru, abyśmy się wszyscy na raz nie stłoczyli na Krupówkach czy innych Monciakach <3 


Poniżej nasza subiektywna lista z miejscami na świetny wywczas w Polsce, z dala od turystycznych pewniaków (które w tym szczególnym czasie mogą być tym bardziej zatłoczone, przez co mniej bezpieczne!). Nie znajdziecie tu Zakopanego czy Sopotu, atrakcji Krakowa czy spisu knajp na Mazurach. Znajdziecie być może inspiracje na odkrywanie Polski nieco inaczej niż dotychczas, kilka rozsądnych cenowo hoteli i agroturystyk w miejscach, o których mówi się niewiele lub wcale.

 


1. Kraina Otwartych Okiennic (Podlasie)

Podlasie kochamy za spokój, autentyczność, przyrodę, ludzi. Zabytki, jedzenie, tanie hotele. My nigdy nie planujemy nic szczególnego, a i tak zawsze trafimy na coś co nas zachwyci i sprawi, że nabieramy ochoty na jeszcze więcej. Właściwie moglibyśmy zrobić osobną listę z miejscówkami na Podlasiu, tyle razy odkrywaliśmy tam coś niesamowitego. Szlaków i możliwości jest tu naprawdę mnóstwo! Przykładem miejsca mało znanego, a unikalnego na skalę krajową jest Kraina Otwartych Okiennic.

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic

Tereny na południe od Białegostoku położone w dolinie Narwi i jej dopływu Rudni, a dokładniej wsie: Trześcianka, Soce i Puchły zamieszkiwane są po dziś dzień przez ludność prawosławną pochodzenia białoruskiego, mówiącą specyficzną gwarą o cechach ukraińskich.  Zamieszkują oryginalne i autentyczne chaty zdobione na wzór rosyjskiego budownictwa ludowego, i nadal kultywują swój folklor. Jeśli planujecie tą wycieczkę na cały weekend, dobrze połączyć ją albo ze szwędaniem się ogólnie po wschodzie, albo bardziej konkretnie- z odwiedzeniem pobliskiej Hajnówki i Białowieży, czyli wyprawie na Żubry.

Tu znajdziecie więcej zdjęć i dokładną lokalizację: https://pitupitu.net/cuda-podlasia-kraina-otwartych-okiennic/

 

2. Szlak tatarski: Kruszyniany, Tatarska Jurta, Bohoniki+ Stajnia Zamczysk, Pałac Paca (Podlasie)

Jeden z typowych tatarskich obiadów w "Tatarskiej Jurcie"

Przymus wakacji w Polsce to idealna okazja, żeby przyjrzeć się bliżej kulturze Tatarów funkcjonującej od wielu pokoleń w naszych granicach. Meczet w Bohonikach, rondo 12- ramienne w Krynkach (są tylko dwa takie w Europie- drugie to rondo przy Polach Elizejskich w Paryżu!), najstarszy w Polsce drewniany meczet w Kruszynianach, pyszny obiad w Tatarskiej Jurcie i nocleg w Stajni Zamczysk czy w Kordegardzie przy Pałacu Paca - tak w skrócie może wyglądać Wasza wycieczka.

Wiatrak w Białousach

Zwierzęta w Stajni Zamczysk

Pałac Paca w Dowspudzie

O Szlaku Tatarskim i Tatarskiej Jurcie a także noclegach w drodze do i z Podlasia czy ciekawostkach w okolicy jak nieczynna stacja kolejowa, będąca niegdyś przejściem granicznym z ZSRR znajdziecie info tutaj:https://pitupitu.net/wakacjowac-i-nie-zwariowac/

 

3. Biebrzański Park Narodowy i Szlak Bociani (Podlasie)

 

Dolina Biebrzy to miejsce o miedzynarodowej randze walorów przyrodniczych, niedawno dotknięte kataklizmem pożaru. Miejmy nadzieję, że przyroda będzie w stanie szybko dojść do równowagi i znów pozwoli cieszyć się bezkresem traw i torfowisk.

Fajne miejsca, które możecie tam zobaczyć to: Droga Carska, Polska Syberia, długa Luka czy stare wiatraki w najbliższej okolicy. No i oczywiście cudne widoki samej Biebrzy! Niesamowicie malownicze miejsce ze zdjęcia powyżej to pomost przy "Dworze Bartla" w Goniądzu, natomiast poniżej Długa Luka- kładka zawieszona tuż nad bagnami mająca swój początek przy Carskiej Drodze i prowadząca 400 m w głąb największego na Bagnach Biebrzańskich kompleksu torfowisk niskich.

Długa Luka

Do spania polecamy właśnie okolice miejscowości Goniądz- znajdziecie tam zarówno prywatne kwatery (niedostępne na bookingu, a raczej szukajcie telefonów na płotach- nasz wybór ul. Nadbiebrzańska 27), mini pensjonaty jak i duży hotel z pełnym zapleczem turystycznym -"Bartlowizna".

Nasz nocleg-  byliśmy jedynymi ludźmi w domu, wliczając w to gospodarzy 😀 Wieczorne ognisko i cała przestrzeń dla nas za nieco ponad 100 zł, tuż nad Biebrzą! Nadbiebrzańska 27, Goniądz

Nieco na południe znajdziecie równie fajne miejsce- "Dworek Kiermusy", reklamujący się jako ostoja żubra i tradycji szlacheckiej. Miejsce z 20-letnią tradycją, kulinarna stolica Podlasia, zdobywca wielu wyróżnień i nagród hotelarskich!

Dworek Kiermusy

Jadąc przez te tereny natrafiliśmy na jeden z fragmentów Podlaskiego Szlaku Bocianiego. We wsi Pentowo zlokalizowano Europejską Wieś Bociana z 26 gniazdami. Przy okazji jest to Gospodarstwo agroturystyczne w historycznym dworze rodziny Toczyłowskich! O Podlaskim Szlaku Bocianim więcej przeczytacie tutaj: http://www.podlaskiszlakbociani.pl/pl

 

 

4. Villa Spełnione Marzenia i tereny przygraniczne (Polesie, Podlasie)

I dalej jedziemy wschodnią granicą, tym razem w okolicach Włodawy. Ten rejon nazywa się dokładnie: Polesie. W to miejsce przywiodła nas Villa Spełnione Marzenia, bardzo fajne, butikowe miejsce na odpoczynek.

Po środku niczego, tuż pod granicą z białoruskimi lasami, na otwartej przestrzeni znajdziecie ceglasty dworek, starą cerkiew wyremontowaną na kościół za płotem, nowy budynek z pokojami do zamieszkania, miejsce na grilla, mały plac zabaw i mnóstwo trawnika do biegania.


Za płotem rzeka Włodawka gdzie organizowane są spływy kajakowe. Za starą cerkwią, zaniedbany, zarośnięty cmentarz z końca XIX wieku.

 

Nocując w tym miejscu można skorzystać z klimatu i atrakcji na miejscu bądź ruszyć nieco dalej, wzdłuż granicy.

Więcej informacji na temat Villi a także opis ciekawych miejsc w okolicy przygranicznej w tym rejonie znajdziecie tutaj: https://pitupitu.net/na-podlasie-na-polesie-w-miejsca-mocy-go-go-go/

 

5. Militarne Mazury Wschodnie

Bunkry radzieckie w okolicy Lipska to fragment Linii Mołotowa, czyli pozostałości umocnień granicy niemiecko-rosyjskiej (sic!) z czwartego rozbioru Polski dokonanego w 1939r. Oglądanie ich można połączyć z wycieczką z podpunktu powyżej, lub wybrać się tylko tutaj. Mazury pełne są atrakcji fortyfikacyjnych i powojennych, tutaj macie przykład takich mniej znanych, gdzie należy się nieco wysilić żeby je znaleźć. Są to miejsca kompletnie puste, nie zatłoczone jak np. Wilczy Szaniec.

bunkry na Mazurach Wschodnich

Więcej informcji i wskazówki tutaj: https://pitupitu.net/wakacjowac-i-nie-zwariowac/

 

6.  Szlak "Orlich Gniazd" + Zamek Udórz

Cała ta trasa z Krakowa do Częstochowy (czy też odwrotnie, w każdym razie ma 164 km)  wiedzie od Wawelu do Sanktuarium na Jasnej Górze. Jest to kolebka naszej kultury. Takie spotkanie oko w oko z prawdziwą, starą Polską epoki Piastów Kazimierza Wielkiego zrobiło na mnie duże wrażenie. Sentymentalny klimat bajkowych pejzaży rodem z „Janosika” czy „Zemsty” pozostał z nami  na długo po tej wyprawie.

Swą poetycką nazwę szlak zawdzięcza ruinom i zamkom znajdującym się wzdłuż trasy, które budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda”.

Ruiny Zamku Udórz

 

Choć zamki jurajskie są dość znane, pozwoliłam sobie na zamieszczenie ich na tej liście z tego samego powodu co Szlak Tatarski- nie wszyscy o tym wiedzą, szczególnie osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z turystyką w Polsce. Zawsze również można zobaczyć te mniej popularne, czy też całkowicie nieznane ruinki, na znalezienie których potrzeba trochę czasu. Opis i lokalizacje 7 Orlich Gniazd oraz jednego ponad programowego znajdziecie tutaj:https://pitupitu.net/8-zamkow-jurajskich-na-weekend/

 

 

7. Zamek Książ, Góry Sowie, Pałce i Wulkany! (Dolny Śląsk)

Dolny Śląsk pełen jest atrakcyjnych atrakcji! Nie dość, że w tym regionie każdy, nawet średnio zorientowany Poszukiwacz Przygód Amator, znajdzie mnóstwo tajemnic i nierozwiązanych jeszcze zagadek o tematyce hitlerowkiej, to przy okazji można nacieszyć oko pięknymi widokami Gór Sowich i odpocząć od ciemnej karty historii regionu oglądając rozpadające się zamki i zupełnie inne niż gdzie indziej przygraniczne miasteczka. Ten region naprawdę ma czym się pochwalić. Najwyższa pora przestać kojarzyć Dolny Śląsk z kopalniami, a zacząć z tajemnicami i zamkami.

Spowity jesienna mgłą Zamek Książ

Więcej inspiracji możecie znaleźć tutaj:https://pitupitu.net/dolny-slask/ 

 

8. Szwajcaria Południa: Międzygórze i Wodospad Wilczki (Sudety, Dolny Śląsk)

Za siedmioma lasami i za siedmioma górami, tfu pomiędzy szóstą i siódmą górą, leży sobie maleńkie miasteczko, które niemal dwieście lat temu pewna księżniczka postanowiła zamienić w oazę tyrolskiej architektury. Schowane sprytnie w tych lasach i górach, przetrwało wichry historii w niezmienionej formie i do dziś cieszy oko tych, którzy ten wyjątkowy zakątek Sudetów odnajdą.

Więcej znajdziecie tutaj:https://pitupitu.net/szwajcaria-poludnia-czyli-miedzygorze-i-wodospad-wilczki/

 

9. Górskie Kresy i Trzy Siostry (Ziemia Kłodzka, Sudety Wschodnie, Dolny Śląsk)

Kolejny region w Polsce, który nas zachwycił i dopiero po fakcie doczytaliśmy, że jest zwany jakimś krańcem;) Górskie Kresy Sudetów Wschodnich to okolice odwiedzone przez przy okazji noclegu w klimatycznej agroturystyce "Trzy Siostry". W wypadku posiadanina większej ilości czasu w okolicy bardzo polecamy odwiedzenie kopalni uranu, wejście do schroniska na Szczelińcu Wielkim (bardzo proste wejście nawet z małym dzieckiem!) i posiedzenie na klimatycznym rynku w Lądku Zdroju. Kopalnia Złota to akurat miejsce, które nie skradło naszych serc, zbyt skomercjalizowane jak na nasze guściki.

Schronisko na Szczelińcu

Po drodze obejrzeliśmy pałac w Mosznej (ale to akurat miejsce mocno turystyczne więc w weekend czy szczyty wakacyjne odradzamy!)

Pałac w Mosznej

Kopalnia Uranu

W tej okolicy spaliśmy w dwóch miejscach. "Zamek na Skale" jest obiektem wymagającym remontu, aczkolwiek zabytkowym i z klimatem. Reklamuje się jako luksusowe SPA, ale wg nas to określenie zdecydowanie na wyrost. Jest duży, ale pełen tajemniczych zakamarków. Niezbyt dobrze uprzątniętych...

"Trzy Siostry" to nowy, drewniany dom w góralskim stylu, ale za to czyściutki i wyposażony we wszystko czego trzeba (łącznie z kominkiem i zabawkami dla dzieci). Nam o dziwo bardziej tym razem podpasowała wersja "nowsza" i to właśnie Trzy Siostry polecamy na miejsce odpoczynku w Sudetach Wschodnich z dziećmi.

 

"Trzy Siostry"

Teren w "Trzech Siostrach"

Lądek Zdrój

 


Jak sami widzicie, pięknych miejsc "nie z pierwszych stron gazet" jest w Polsce tyle, że wszystkie nie zmieściły się w jednym poście;) Zapraszamy zatem już niedługo na drugą część!

print

Rak, Chemia i Pandemia, czyli podsumowanie 2020: podróż na koniec świata, i z powrotem.
Przed-przedwiośnie w Młynie Klekotki- holistyczny relaks w SPA na prawie Mazurach