Ile kosztuje podróż Koleją Transsyberyjską i jak kupić bilet? Krok po kroku.

To chyba jedno z najważniejszych pytań, na które trzeba (przynajmniej mniej więcej) znać odpowiedź, szykując się na podróż Koleją Transsyberyjską. Szybka odpowiedź dla niecierpliwych- pojedynczy bilet na płackartę, z Moskwy do Władywostoku kosztuje aktualnie- uwaga- 305 zł. Trzysta pięć złotych.

A teraz haczyki;) i szczegóły!


Możliwości?

Koszty takiej wyprawy zależą od bardzo wielu czynników, a najważniejsze z nich to jak zawsze: budżet i czas. Konfiguracji tej dwójki może być nieskończenie wiele, zaczynając od zakresu minimum czyli mało czasu i mało kasy, aż po nieskończoną wersję max, czyli kilka miesięcy i budżet bez dna. Plus wszelkie krzyżowe scenariusze. A także czynniki dodatkowe/ograniczające (jak w naszym wypadku zabranie trzylatka i spotkanie po drodze z siostrą, jadącą w przeciwnym kierunku):

 • Można przejechać całą trasę, od Moskwy po Władywostok, można pojechać nawet dalej, do Mongolii i Pekinu- albo pojechać tylko do pewnego punktu na trasie i wrócić (samolotem, lub również koleją);
 • Możecie zacząć trip w Moskwie, albo z drugiej strony we Władywostoku lub np. w Pekinie, czy Irkucku. Wszędzie tam można się dostać samolotem i kontynuować część trasy pociągiem;
 • Można jechać w najtańszej, trzeciej klasie, można i w klasie drugiej, albo  pierwszej. Można też jechać w wagonie VIP.
 • Można wysiadać z pociągu co kilka, kilkanaście godzin, lub co kilka dni, a można przejechać całą trasę bez wysiadania.
 • Można wziąć dziecko;) Lub nie.
 • Można kupić bilet z wyżywieniem (i innymi udogodnieniami), lub bez.
 • Możecie kupić wszystkie bilety na wszystkie odcinki z wyprzedzeniem, lub w kasie dworca przed podróżą (o ile będą jeszcze miejsca).

Zaplanowanie takiego tripu wymaga więc nieco zachodu i burzy mózgu, ale na szczęście bardzo orginalne wspomnienia macie w cenie, bez względu na wybrane opcje;)


Gdzie my byliśmy na tej osi możliwości? Gdzieś po środku, a nawet bliżej wersji minimum. Mieliśmy zdecydowanie mało czasu jak na KT (niecałe dwa tygodnie), a z drugiej strony chcieliśmy jechać z dzieckiem, więc nie mogliśmy oszczędzać na wszystkim i niejako zmuszeni byliśmy jechać nieco lepszą, drugą klasą. Przejechaliśmy 3600 km Koleją Rosyjską, do Uralu i z powrotem, celowo podróżując po europejskiej jeszcze części Rosji. Wysiadaliśmy co kilkanaście godzin a najdłużej w pociągu byliśmy 21 godzin. Mimo to, zasady zakupu biletów i obliczenia kosztów takiego tripu są takie same, jak gdybyśmy dojechali do Władywostoku. Bez względu na to, czy jedziesz 300, 3000 czy 8000 kilometrów musisz przemyśleć te same kwestie i w taki sam sposób załatwić formalności przed wyjazdem.

Postaram się więc opowiedzieć ze szczegółami, jak można skalkulować wyprawę KT, jakie są możliwości, o których ja wiem. Na końcu policzymy, ile może kosztować taka wyprawa minimum, a ile wariant optymalny, który ja bym wybrała, gdyby nic mnie nie ograniczało 😀

 

Co musisz wiedzieć o Kolei Transsyberyjskiej przed rozpoczęciem planowania?

Oto podstawowe minimum, które pozwoli Ci zacząć realne myślenie o tej wyprawę:

Kolej Transsyberyjska to nazwa głównego szlaku, oraz kilku innych tras, zaliczanych do tych "trans" czyli prowadzących przez całą Rosję. Generalnie jednak, są to pociągi rosyjskiego odpowiednika PKP :),  który jeździ po całym największym na świecie kraju, nie tylko na trasach Transsyberyjskich, ale i wzdłuż, i wszerz, i w wersji osobowej, i ekspresowej- zarówno pomiędzy głównymi miastami jak i małymi mieścinkami. Główny szlak leci z Moskwy do Władywostoku, przez Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ułan Ude i Czytę. Trasa ta ma 9288,8 km, przejeżdża przez 8 stref czasowych i dwa kontynenty, jest najdłuższą linią kolejową na świecie. Taka podróż trwa... 6 dni i 10 minut:) Jeśli nie wysiadacie z pociągu, oczywiście. A wysiadać można, a nawet trzeba!W kwestii wychodzenia z pociągu na dłuższe niż planowane postoje pociągu na stacji (zazwyczaj 1-2 minuty, co kilka stacji 10, 20 minut, a na wybranych stacjach godzina lub dłużej) , zasady są takie same jak u nas: na każdy przerwany w danym miejscu odcinek trasy musisz kupić bilet oddzielnie. Czyli, żebyśmy się dobrze zrozumieli: jadąc z Moskwy do Jekaterynburga i chcąc po drodze wysiąść w Neyi na dłuższy czas, musisz kupić dwa bilety: jeden z Moskwy do Neyi, drugi z Neyi do Jekaterynburga. Jak na dwie osobne podróże, czyli tak jak u nas w PKP. Na tym, na szczęście, podobieństwa do rodzimego przewoźnika się kończą. Kolej Rosyjska jest świetnie zorganizowana, bardzo punktualna, czysta i zadbana. Każdy wagon ma swoich opiekunów- 2, 3 Panie (lub Panów- również jednego spotkaliśmy!) Prowadnice, które dbają o porządek, komfort i organizację przejazdu.

Zdecydowanie można tak planować trasę, żeby zamiast dodatkowo płatnych noclegów w miastach na trasie, głównie spać w pociągu, podczas jazdy. Przynajmniej druga klasa jest na tyle komfortowa, że można się w niej porządnie wyspać. My wysypialiśmy się w pociągu lepiej, niż w niejednym słabym hotelu po drodze.

W trzeciej, najtańszej klasie, tzw. płackarcie, którą jechaliśmy kilka lat temu na Ukrainie, jeden wagon stanowi w środku otwartą przestrzeń z mnóstwem łóżek. Wygląda to tak, jakby ze standardowego wagonu, który znamy z naszych pociągów sypialnych, wyciąć ścianki i drzwi wzdłuż korytarza. Łóżka wzdłuż korytarza są najtańsze, ze względu na mniejszy komfort (przechodzący ludzie, mniej intymności). Z pewnością jazda w trzeciej klasie nie jest tak wygodna jak noc w chociażby w drugiej klasie, gdzie masz swój zamykany przedział, ale trzeba przyznać, że ludzie jadący KT doskonale wiedzą, o co chodzi i nie spotkaliśmy się z sytuacją, gdy ktoś w nocy hałasował, czy nie chciał spać. Materace (przynajmniej w tamtym czasie) były w 3 klasie nieco gorsze, niż te które widzieliśmy w drugiej, w tym roku. Ale wysypialiśmy się wówczas również bardzo dobrze (a może to te dwadzieścia lat na karku, gdy nic jeszcze nie przeszkadza ;))

Dokładnie o tym, jak wygląda przedział oraz wagony drugiej klasy możecie przeczytać i zobaczyć tutaj: https://pitupitu.net/ostatnie-chwile-pierwsza-noc-i-w-koncu-jak-wyglada-kolej-transsyberyjska-a-d-2017/

 

Ze względu na olbrzymi obszar i wspomniane 8 stref czasowych, w ramach ujednolicenia i wyeliminowania nieporozumień i błędów obliczeniowych- cała kolej rosyjska działa wg jednego, uniwersalnego czasu moskiewskiego. Na biletach, na dworcach i w pociągach nie zobaczycie więc aktualnej w danej strefie czasowej godziny, tylko tą, która obowiązuje w danej chwili w Moskwie. Trzeba to brać pod uwagę planując podróż i przesiadki- ja tak się zakręciłam w obliczaniu przystanku w Jekaterynburgu, że na miejscu okazało się, że mamy tam jeden dzień więcej niż zakładaliśmy! Na szczęście, z dwojga złego lepiej w tę stronę;)

 

Koszt podróży Koleją Transsyberyjską

Planując ten budżet, koszty podzielić można na stałe i zmienne. Albo inaczej: na takie, które ponosi każdy, bez wyjątku, i na takie, jakie sam zdecydujesz się ponieść (albo nie).

Na pewno po 1. jakoś musisz się dostać do Rosji i na pewno po 2. musisz kupić wizę i wszystko, co z nią związane. Te koszty są dość łatwe do szybkiego oszacowania:

 

1. Transport Polska- Rosja: od 350 zł

Najwygodniejszym, najszybszym i chyba najbardziej opłacalnym środkiem transportu do Moskwy będzie samolot (zakładając, że tam chcecie rozpocząć swoją podróż). Do Rosji z Polski można polecieć z przesiadkami, lub bez. Na taką podróż lepiej wkalkulować bilet z bagażem rejestrowanym. Najtaniej i najwygodniej, bo bez przesiadek wychodzi naszym rodzimym LOTem: w chwili obecnej od 344 zł w jedną stronę i od 406 zł w drugą, z bagażem. Łącznie za lot Warszawa-Moskwa w dwie strony wychodzi minimum 750 zł za osobę.

Połączenia i bieżące ceny najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stronie przewoźnika: www.lot.com

Porównywarka, z której korzystam to: https://www.fly4free.pl

Do Moskwy można również dojechać pociągiem, ale taka podróż jest dłuższa (około 20 godzin) i niewiele (albo wcale) tańsza od samolotu. Informacje możecie uzyskać dzwoniąc do naszego PKP Intercity- poprzez stronę www nie można kupić biletów.

 

2. Wiza do Rosji: 421 zł

Aby dostać pozwolenie na pobyt na terytorium Federacji Rosyjskiej, musisz za to zapłacić.

Koszty wizowe i okołowizowe dla osoby dorosłej przedstawiają się następująco:

 • 100 zł voucher turystyczny (chyba, że będziesz spać w bardzo dobrym hotelu, który sam Ci wystawi taki voucher przed przyjazdem);
 • 64 zł najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie;
 • 104 zł (25 euro) to opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego (nie mylić z pośrednikiem, który Wam pomoże zdobyć taką wizę);
 • 153 zł to właściwa opłata wizowa.

Wszystkie te koszty są obowiązkowe i dotyczą jednokrotnej wizy turystycznej. Łącznie, jeśli zdecydujecie się na osobiste załatwianie wizy należy na tej cel przygotować w obecnej chwili: 421 zł.

Dziecko ma zniżkę w postaci braku opłaty konsularnej.

Dodatkowo, jeśli chcecie ograniczyć sobie papierologię albo, tak jak my, macie mało czasu przed wyjazdem i boicie się wydłużenia czasu wydawania wizy ze względu na błędy w dokumentacji-polecam skorzystanie z usługi pośrednika wizowego. My skorzystaliśmy z najpopoularniejszej w Polsce firmy pośrednictwa wizowego Aina Travel i jesteśmy bardzo zadowoleni. Gdy nasze wnioski wizowe zostały zaniesione do Ambasady Federacji Rosyjskiej przez pracowników firmy Aina, okazało się, że zdjęcie Leosia jest złe i wniosek został odrzucony (cofniety). A nie było nas wtedy na miejscu w Warszawie. Pracownicy Aina telefonicznie i mailowo ustalili z nami co trzeba robić, dosłaliśmy im mailem nowe zdjęcie, oni wydrukowali je u znajomego fotografa i załatwili wszystko w raptem 1 dzień dłużej niż przewidywany czas (który standardowo trwa do 7 dni roboczych). Bez tej pomocy nie zdążylibyśmy wrócić do Warszawy i zrobić wizę na czas. I w tym miejscu mała niespodzianka od nas:

-10% NA POŚREDNICTWO WIZOWE

na HASŁO PITUPITUNET10

 

Usługa pośrednictwa wizowego online kosztuje 149 zł. Jeśli przy wypełnianiu (bardzo prostego ) formularza (gdzie podajecie informacje niezbędne do wypełnienia wniosku przez pracowników Aina Travel) w polu KOD RABATOWY wpiszecie PITUPITUNET10 otrzymacie 10% zniżki na tą opatę, więc wyniesie ona 119 zł. 

Formularz znajduje się tutaj: https://www.aina.pl/wizy/wiza-do-rosji.html?source=homesearch

Oczywiście, zawsze możecie zaoszczędzić i samemu przygotować dokumenty, wypełnić wniosek, pojechać do jednego z trzech miast, gdzie osobiście można takie wniosek złożyć i później odebrać gotowe wizy. Informacje o dokumentach, terminach i cenach znajdziecie na stronie Ambasady Federacji Rosyjskiej: http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx

Jedna komplikacja- we wniosku wizowym musisz wpisać swój plan wycieczki, więc starając się o wizę, dobrze już wiedzieć co, gdzie i jak będziecie robić.


 

To są koszty, które musicie ponieść na pewno i są stałe. Pozostałe, wymienione poniżej, stanowią kategorię kosztów indywidualnych, gdzie możliwości cenowych i kombinacji poszczególnych opcji jest więcej niż nieskończoność, jednakże sprobuję Wam nakreślić z jakim poziomem należy się liczyć.

 

Ile kosztują i jak kupić bilety na Kolej Transsyberyjską?

Najpierw, jak to było u nas: bilety na kolej Transsyberyjską kupiliśmy jakieś dwa tygodnie przed podróżą, poprzez stronę internetową rosyjskiego przewoźnika. Zdecydowaliśmy się na taki krok, gdyż polski pośrednik biletowy, u którego wcześniej sprawdzaliśmy ceny biletów, okazał się być dokładnie dwa razy droższy, niż właściwe ceny. Dzięki temu, że strona jest bardzo dobrze przygotowana mogliśmy sami zdecydować, które dokładnie miejsce (i za ile) chcemy wybrać na każdy z odcinków.

Bilety dostepne są na 45 dni przed terminem podróży. Czyli w tej chwili nie kupicie np. biletów na majówkę, ani nie sprawdzicie ich cen.

Dużym minusem, dla osób nie rosyjskojęzycznych jest fakt, że strona w wersji angielskiej owszem jest przetłumaczona, nie do końca:)) Oczywiście, część strategicznych haseł można sobie przetłumaczyć w Google Translator, ale np. wyskakujące chmurki z informacjami dodatkowymi, których nie możesz zaznaczyć i wrzucić do translatora, bo wtedy znikają, to już kłopot typu "mam nadzieję, że nie było tam nic istotnego" 😀 Zobaczcie, że gdzieniegdzie są słowa po angielsku, a gdzieniegdzie cyrylica, mimo, że jest to wersja strony po kliknięciu w brytyjską flagę:

Zrzut ekranu 2018-01-22 o 18.37.10

 

 

Na szczęście Adrian coś tam jeszcze pamiętał z czasów szkolnych i dukał przy kupowaniu pierwszego biletu, później udało mi się bez problemów zakupić bilety na każdy dalszy odcinek. Bilety zadziałały, więc możemy śmiało powiedzieć, że wiemy jak je kupić;)

Oczywiście możecie kupić bilety w kasie na miejscu, tak jak zrobiła to moja siostra. Wtedy jednak jedziesz na tym miejscu, które wybrała Ci Pani w kasie, o ile byly jeszcze miejsca, a nie na tym, które wybierzesz sam. Chyba, że znasz rosyjski na tyle, żeby przy okienku o wszystko wypytać i wskazać dokładnie co chcesz. Może również zdarzyć się sytuacja, szczególnie w okresie wakacyjnym, że dostaniesz bilet, ale bez miejscówki. Wtedy trzeba liczyć na szczęście, albo miłe Panie Prowadnice:)

21392904_1774568739250145_1344001766_o

Pani Prowadnica z biletem w ręku, czekająca na czarodziejską karteczkę z paszportu aby wpuścić nas do pociągu.

Ostatecznie, za bilety nie zapłaciliśmy dużo więcej niż Marlena i Michał jadący trzecia klasą i kupujący bilety (bez znajomości języka) w kasach na trasie przejazdu. Gdyby nie info od nas, nie wiedzieliby, że w Kolei Transsyberyjskiej możesz mieć wagon z kapciuszkami i jedzeniem, a Pani Prowadnica obudzi Cię na życzenie przed właściwą stacją:D Nas ominęła niepewność i stres związany z tym, czy na dany pociąg będą jeszcze miejsca, oni nie musieli za to mieć tak sztywno określonych przed wyjazdem planów.  Jadąc z dzieckiem pierwszy raz tak daleko, w tak mało znanym kierunku, chcieliśmy mieć pewność, że będziemy mieli miejsce w każdym z pociągów.

Adres strony rosyjskiego przewoźnika kolejowego RŻD to: https://pass.rzd.ru/main-pass/public/en


Tutaj od razu jedna uwaga. Trzeba nieco pokombinować wpisując w wyszukiwarkę dane miasto. Wpisywać należy nazwy rosyjskie, np. VLADIVOSTOK, Vologda czy Petrozavodsk. Jako osoba nie mówiąca po rosyjsku, miałam problem z tym, jak wpisać nazwę maleńkiej miejscowości, którą czyta się z cyrylicy mniej więcej NIEJA, albo NEYA. Żadna z tych, ani podobnych, nazw mi nie wyskakiwała w wyszukiwarce. Dopiero, gdy zmieniłam stronę na rosyjskojęzyczną i wpisałam originalne НЕЯ (kopiując z translatora)- stacja została znaleziona i mogłam kupić bilet. Tak jakby ktoś zapomniał ją przetłumaczyć na wersję po angielsku:)

Jeśli mówicie (i czytacie) po rosyjsku, z zakupem biletów nie będzie problemów. Wybór, opcje dodatkowe, płatność on-line. Wszystko graficznie wykonane bardzo dobrze i intuicyjne. Płatność kartą kredytową i debetową działa bez zarzutu (spotkaliśmy się wcześniej z informacją, że trzeba mieć kartę wydaną na Rosjanina żeby system ja zaakceptował-okazało się to straszną bzdurą).

Ważna zasada to numeracja pociągów- zazwyczaj (raz spotkaliśmy wyjątek potwierdzający regułę), im niższy numer tym lepszy pociąg. Te o numerach 1,2 czy 4 to główne pociągi przemierzające najdalsze trasy. Pociągi o numerach 765 itp., to takie nasze osobowe, jadące zazwyczaj z jednej mieściny do drugiej (a więc często zawierajace w ofercie również miejsca do siedzenia).

 

Kupujemy bilet na Kolej Transsyberyjską- krok po kroku

Wpisujesz w wyszukiwarkę swoje stacje, daty i ilość osób. Klikasz "wyszukaj" i widzisz w wynikach wyszukiwania, jakie dostępne masz pociągi. Pamiętaj, że godziny to czas moskiewski, trzeba więc sobie to za każdym razem przeliczać, tak, żeby nie okazało się, że kupisz bez sensu bilet na 3.30 w nocy. W stosunku do czasu polskiego w Moskwie jest 2 h później (czas UTC+3).

No i teraz na przykładzie wyszukiwania pociągów na trasie Moskwa-Kazań na 14 lutego 2018 roku. Wyskoczyły nam takie wyniki:

Zwróćcie uwagę na nazwę konkretnej stacji. W dużych miastach tj. Moskwa czy Jekaterynburg dworców jest więcej niż jeden. W powyższym przypadku startujemy z dworca Moskwa Kazańska. Na ten dzień mamy na tej trasie do dyspozycji 5 pociągów.  Co juz widać z takiego spisu? Np. w niektórych pociągach są dostępne 4 rodzaje klas wagonów, a w innym tylko dwie. W pociągu nr 002 jest nawet klasa De Luxe, natomiast w pociągu o dalekim numerze 112 są miejsca siedzące (naaajgorzej).

Na pierwszy rzut oka możemy sprawdzić różnice w cenach na poszczególne pociągi w poszczególnych klasach. Najtańszy bilet na tej trasie będzie kosztował nas 783 ruble, ale uwaga - będzie to właśnie miejsce siedzące! Najtańsze miejsce w wagonie sypialnym znajdziecie w pociągu nr 082 za 892 ruble.

Jak widać, niektóre z pociągów to pociągi PREMIUM (albo tylko zawierające w swoim składzie wagony premium), czyli zawierające w swym składzie wagony wyższej klasy. Widać to również po wyższych numerach tych pociągów i nazwach. Nazywane są tylko te lepsze pociągi, jeżdżące na dłuższych trasach.

Zrzut ekranu 2018-01-25 o 14.52.46

Uwaga odnośnie cen: jak widzicie, różnice w biletach są znaczne. Odległość Moskwa-Kazań możemy pokonać zarówno za 46 zł i za 906 zł. Zobaczcie, że nawet za drugą klasę można zapłacić różnie, na podanym przykładzie:

 1. w najlepszym pociągu premium nr 002 druga klasa kosztuje 3880 rubli (232 zł)
 2. w również dobrym pociągu premium nr 024 druga klasa kosztuje 1542 ruble (92 zł)
 3. w nieco gorszym pociągu ale również premium nr 060 druga klasa kosztuje 3768 rubli (225 zł)
 4. w pociągu zwykłym nr 082 druga klasa kosztuje 2089 rubli (125 zł) 
 5. w najgorszym z tego spisu pociągu nr 112 druga klasa kosztuje 1846 rubli  (110 zł)

Wedle życzenia:) Ja wybrałabym pociąg nr 024: jest to pociąg lepszej klasy (premium), kosztuje najmniej, jedzie prawie najszybciej i ma dość dobre godziny do przejazdu w nocy (startujemy o 23.08 czasu moskiewskiego, czyli 1.08 w nocy naszego) i jesteśmy na miejscu w Kazaniu o 10.45 (czasu moskiewskiego, czyli 12.45 naszego).

Wybieramy pociąg, który nam pasuje godzinowo albo cenowo i klikamy w daną cenę. Ja dla przykładu klikam dalej w wybrany przeze mnie pociąg nr 024. No i klops, mamy jeszcze więcej opcji do wyboru 🙂 Rozwija nam się cała lista dostępnych wagonów, z możliwością wyboru różnych miejsc w zależności od potrzeb. Mamy wiec jeden wagon (nr 8)  z możliwością wyboru miejsca dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Mamy wagon nr 6, gdzie możemy wybrać sobie przedział tylko dla kobiet (dla bezpieczeństwa). Mamy wagony kategorii Y1 (gdzie 1 to liczba posiłków wliczona w cenę) z wyżywieniem. No i oczywiście mamy do wyboru miejsca na górze bądź na dole (i ich ceny, taniej jest na górze). Jak widzimy, jest to bardzo dobry pociąg bo wszystkie wagony (oprócz tego dla niepełnosprawnych :/) zawierają w cenie klimatyzację, świeże gazety, jednorazowy zestaw do mycia zębów i jeden posiłek.

Zrzut ekranu 2018-01-25 o 15.03.03

Klikając dalej w dany wagon, możemy sprawdzić jakie dokładnie są dostępne miejsca i wybrać miejsce np. nie blisko WC -albo wręcz przeciwnie, jeśli mamy takie potrzeby, np. z dzieckiem lepiej być bliżej;)

Zrzut ekranu 2018-01-25 o 15.44.47

Najeżdżając na dane miejsce pokaże nam się za nie cena. Aby dokonać wyboru, musimy kliknąć w ten napis poniżej "Go to passenger data entry and seat selection". Tutaj już musimy się zalogować, co nawet się przydaje bo do naszego konta będą przypisane wszystkie bilety (które później można np. wymienić bądź oddać).

Dalej już wypełniacie swoje dane, wybieracie konkretne miejsce, kupujecie bądź nie, dodatkowe ubezpieczenie oraz dodajecie pasażerów (i wybieracie dla nich miejsca).

Zrzut ekranu 2018-01-25 o 15.47.49

Zrzut ekranu 2018-01-25 o 15.50.38

 

no i płacisz kartą. Tadam, kupiłeś bilet na Kolej Transsyberyjską! 😀 W panelu bilet się zapisuje i możesz go ściągnąć jako PDF a następnie wydrukować. I jeszcze jedna ważna sprawa: te wydrukowane z systemu potwierdzenia zakupu biletów, trzeba każdorazowo przed podróżą wymienić w kasie danego dworca na prawdziwy bilet.

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.31.27

Te nerwy przy pierwszej wymianie drukowanych kartek z internetu na bilety 😀

Bilety dla dziecka są tańsze. Trzeba w odpowiednim miejscu zaznaczyć, że kupujesz bilet dla dziecka i wtedy pojawi się cena (my dostaliśmy mniej więcej 40% zniżki na dziecko skońćzone 2 lata). Jeśli Leo spałby z nami na łóżku, nie płaciłby nic.

Proste, prawda?;) A tak na serio- zobaczcie ile jest możliwości w kalkulacji tylko jednego odcinka! Tak właśnie trzeba kupić bilety na wszystkie odcinki, które Wam pasują pod Waszym kątem. My mieliśmy 4 przystanki: Moskwa, Neya, Jekaterynburg i Kazań.  Tak wyglądały po wydrukowaniu bilety na 4 odcinki, dla 4 osób wydrukowane w dwóch kopiach dla pewności:

Bilety na Kolej Transsyberyjską

3. Cena biletów na Kolej Transsyberyjską: od 305 zł

Skoro już wiecie co nieco o biletach, wróćmy do naszej kalkulacji. Wspomniana na początku kwota 305 zł za bilet z Moskwy do Władywostoku jest oczywiście prawdziwa. Zakłada ona jednak, że z pociągu nie będziemy wychodzić przez 6 dni i spędzimy ten czas w trzeciej klasie, oczywiście bez wyżywienia, na górnym łóżku tuż obok WC.

Wystarczy, że po drodze zrobicie jeden przystanek, powiedzmy po środku czyli w Krasnojarsku. Wtedy bilety, żeby dobrze to porównać, czyli ceteris paribus 😀 (ha, pamięta sie nieco z lekcji matmy;) na tą samą trzecią klasę, również na górne łóżko kosztują:

 • Moskwa- Krasnojarsk 179 zł
 • Krasnojarsk- Władywostok 214

suma: 393 zł.

Dodajmy następny przystanek, np. w połowie pierwszego odcinka trasy, w Jekaterynburgu.

 • Moskwa- Jekaterynburg 89 zł
 • Jekaterynburg-Krasnojarsk 113 zł
 • Krasnojarsk-Władywostok 214 zł

suma: 416 zł.  

I jeszcze jeden przystanek, dla pewności, że mamy symetrycznie rozłożoną trasę na cztery prawie równe odcinki:

 • Moskwa-Jekaterynburg 89 zł
 • Jekaterynburg-Krasnojarsk 113 zł
 • Krasnojarsk- Skoworodino 149 zł
 • Skoworodino-Władywostok 101 zł

suma: 452 zł.

 

Jak wygląda taka sama kalkulacja dla drugiej klasy?

Cała trasa na raz:

 • Moskwa- Władywostok 870 zł

Dwa odcinki:

 • Moskwa-Krasnojarsk 417 zł
 • Krasnojarsk-Władywostok 498 zł

suma: 915 zł

Trzy odcinki:

 • Moskwa- Jekaterynburg 202 zł
 • Jekaterynburg-Krasnojarsk 250 zł
 • Krasnojarsk-Władywostok 498 zł

suma: 950 zł

Cztery odcinki:

 • Moskwa-Jekaterynburg 202 zł
 • Jekaterynburg-Krasnojarsk 250 zł
 • Krasnoarsk-Skoworodino 283 zł
 • Skorowodino-Władywostok 202 zł

suma: 937 zł

 

Wszystkie powyższe ceny, powtórzę się, to miejsca na górnych łóżkach zazwyczaj na korytarzach, blisko WC. Miejsca "porządne" czyli w przedziałach lub na dolnych łóżkach i nie tak znowu zaraz przy WC -są dużo droższe.

Już nie kalkulując wszystkiego jeszcze raz na poszczególne odcinki, dla przykładu i zobrazowania różnic w cenach jedna, główna trasa:

 • Moskwa-Władywostok w 3 klasie na korytarzu blisko WC (góra i dół, oraz ostatni "przedział" przy WC): 300 zł
 • Moskwa- Władywostok w 3 klasie na korytarzu na dole lub "w przedziale": 490 zł
 • Moskwa- Władywostok w 2 klasie na górze w przedziale zamykanym: 940 zł
 • Moskwa- Władywostok w 2 klasie na dole w przedziale zamykanym: 1 431 zł

W drugiej klasie jakieś 60 zł kosztuje dopłacenie do biletu za podróż w wagonie z klimatyzacją i posiłkiem.

Ceny oczywiście różnią się jeszcze pod jednym względem- pory roku! Jako, że nie mogę w tej chwili sprawdzić cen na najlepszy moment na taką wycieczkę, czyli w okresie wiosennym lub jesiennym, wszystkie kalkulacje zostały obliczone na podstawie cen w jednym czasie- po 14 lutego. W okresie zwiększonego ruchu, czyli gdy robi się ciepło, ceny są nieco wyższe.

Widzicie, jak wiele jest możliwości wyboru, oraz jak bardzo różnią się miedzy sobą te ceny. Każdy indywidualnie ustala, na jaką strategię się nastawia.

 

4. Noclegi w podróży Koleją Transsyberyjską

Tak jak pisałam wyżej, spokojnie możecie planować wysypianie się w pociągu podczas podróży. W drugiej (i wyżej) tym bardziej, bo towarzyszyć Wam tam będzie większy komfort i spokój. W trzeciej klasie szczególnie jeśli nie jedziecie z dziećmi i nie jesteście bardzo wymagający. Nie wymagający-mam na myśli np. mycie się pod kranem w łazience pociągowej, które towarzyszy spaniu w takich warunkach. Jeśli jednak chcecie wysiadać i zwiedzać miasta po drodze (do czego będę namawiała), to oczywiście gdzieś trzeba spać.

W większych miejscowościach nie ma problemu ze zwykłym, znanym nam dobrze bukowaniem pokoi np. na Bookingu. My spokojnie znajdowaliśmy super okazje nawet na ostatnią chwilę, rezerwując z drogi (w Kazaniu), czy normalnie wcześniej.

Zobaczcie gdzie spaliśmy i oczywiście, za ile:)

 

Nocleg w Moskwie

W Moskwie wynajęliśmy całe mieszkanko, bardzo blisko stacji metra Mayakowskaja. Dwie sypialnie i kuchnia na 65 metrach kwadratowych, w starej kamienicy, tuż przy jednej z najsłynniejszych, ogromnych ulic Moskwy Sadovo-Triumfalnaya. Na Bookingu to miejsce figuruje jako KvartiraSvobodna - Apartment at Sadovo-Triumfalnaya a za noc dla 4 osób zapłaciliśmy 300 zł. Jest to mega tanio jak na Moskwę, i jak na taką lokalizacje (toż to prawie w centrum, biorąc pod uwagę ogrom tego miasta!). Co prawda, nie był to szczyt luksusu, a raczej jego niziny, ale i tak nie było nas całymi dniami i zależało nam raczej na większej ilości miejsca niż pozłacanych klamkach.

Tutaj link do tego mieszkania: https://www.booking.com/hotel/ru/apartments-mayakovskaya-moscow.pl.html

IMG_5843

Ulica, przy której mieszkaliśmy w Moskwie

Nocleg w Neyi

Neya w obwodzie kostromskim  to maleńka mieścinka, o której już nieco pisałam tutaj: https://pitupitu.net/leo-w-krainie-maszy-i-niedzwiedzia-czyli-neya-transsyberian-stop1/

 

Nocowaliśmy tutaj dwie noce i gdyby nie pomoc znajomej, raczej ciężko byłoby nam to wykonać. Otóż, w tym mieście, nie ma żadnego oficjalnego hotelu, czy pokoi do wynajęcia. Na Bookingu znajduje się tu biała, bezhotelowa plama. My mieliśmy tu na miejscu do załatwienia prywatę, więc nie było opcji, żeby pojechać gdzie indziej. Na szczęście z pomocą przyszła Pani Tamara, opiekunka miejscowego muzeum, z którą skontaktowałam się mailowo sporo czasu przed wyjazdem, zdradzając nasze plany i prosząc o pomoc w załatwieniu noclegu. Panią Tamarę nie wytrzasnęłam z żadnej aplikacji ani internetu, to po prostu osoba, z którą moja rodzina utrzymuje kontakt od 10 lat.

Pani Tamara załatwiła nam spanie w miejscowym internacie, w budynku, w którym śpią również uczniowie miejscowej szkoły drzewnej. Na szczęście były już wakacje, i dało się to załatwić. Przy okazji, Pani Tamara wypisała za nas wszystkie kwity meldunkowe, i dzięki temu mogliśmy się tu oficjalnie zameldować (trzeba to zrobić podczas podróży po Rosji chociaż w jednym miejscu, tak żeby przy wyjeździe nie mieć problemów z uwierzytelnieniem swojej podróży). Za nocleg zapłaciliśmy 30 zł od osoby/dobę. Mieliśmy całe osobne mieszkanko z czterema sypialniami, łazienką i wspólnym salono-kuchnią. Warunki były dość "syberyjskie" ale np. dostaliśmy nowiutką pościel, wiec było nam bardzo dobrze.

IMG_6732

IMG_6741

Nocleg w Jekaterynburgu

Ten nocleg nam nie wyszedł, a miał być najlepszy hehe:) Zarezerwowaliśmy go jeszcze przed wyjazdem, mając na uwadze to, że jest to najdalej położony punkt do którego dojedziemy, że będziemy po 21h w pociągu (jeszcze nie wiedzieliśmy, jakie świetne warunki tam zastaniemy) i że wyjdziemy z pociągu w środku nocy (źle obliczyliśmy, że tam już będzie dniało). Chcieliśmy więc, żeby było możliwie najbliżej dworca i możliwie najlepiej- na zregenerowanie sił po długiej podróży. Wybór padł na *** sieciowy hotel za niecałe 300 zł/2 noce za jeden dwuosobowy pokój.

Hotel Marins Park zapamiętamy dzięki: resztkach jakiejś sałatki znalezionych w pokojowej lodówce, włosach na toalecie, kosmicznie obrzydliwej podłodze i pościeli oraz mikro rozmiarowi. Poza tym, mieliśmy pokój na ostatnim piętrze (jedynym nie wyremontowanym) i widok na dworzec. To nam trochę wynagrodziło słaby standard i brud. Dodatkowo, za 24 zł dokupiliśmy sobie śniadania (bardzo dobre i obfite, w formie bufetu). Hotel rzeczywiście znajduje się bardzo blisko dworca;)

IMG_1419

IMG_1424

Tuż po 21h w podróży do Jekaterynburga, widok z okna hotelu na dworzec. Godzina 2 czy też 4 czy też 5 rano;)

 

Tutaj link do tego hotelu na Bookingu.

 

 

Nocleg w Kazaniu

W Kazaniu wynajęliśmy małe mieszkanko. Nowy apartamentowiec w szeregu starych kamienic bardzo blisko centrum miasta, nowiutko i czysto w środku, dużo miejsca, wyposażona kuchnia, dwie duże sypialnie i balkon (loggia) z widokiem na piękną ulicę. To wszystko za zaledwie 414 zł za dwie noce! A na dole plac zabaw dla dzieci <3

Bardzo polecamy tą miejscówkę.

Link do oferty na bookingu. Zdjęcia wykonane są z różnych mieszkań tej agencji wynajmu, nasze wyglądało tak (screen z bookingu):

Zrzut ekranu 2018-01-27 o 16.54.01 Zrzut ekranu 2018-01-27 o 16.53.47 Zrzut ekranu 2018-01-27 o 16.53.29 Zrzut ekranu 2018-01-27 o 16.53.15

 

Ceny w Rosji: wyżywienie, restauracje i inne

Właściwie powinniśmy to również rozdzielić na poszczególne miasta, albo prościej: na Moskwę i resztę:) Albo na restauracje i sklepy. I ceny w pociągu. Np. w małej Neyi zjedlismy zestaw lunchowy za 6 zł osoba, a w Moskwie jedno piwo kosztuje kilkadziesiąt! Można jeść w super restauracjach, można znaleźć polecane, niedrogie miejsca na Tripadvisor. Ciężko skalkulować co się będzie jadło ale myślę, że suma summarum wyszło nam tak samo jak u nas. W pociągu oczywiście ceny są nieco wyższe, tak jak u nas.

Oto przykładowe dania i ich ceny, oraz oferta w pociągu:

 

IMG_0850

Oferta pociągowa na jedzenie, napoje i suweniry z podróży

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.40.37 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.40.47

DCIM138GOPRO

zestaw jednego posiłku, który był w cenie biletu

DCIM138GOPRO

i Adrian, który niechcący wybrał sobie na obiad owsiankę...

... więc dokupił (bardzo dobry) barszcz z pociągowej kuchni za 20 zł

Ciastka i smakołyki na wagę w Kazaniu: 12 groszy za 100 gram!

IMG_8492

I typowy sklepo-bar w Jekaterynburgu:

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.44.01

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.42.36 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.43.51

Przydrożne smakołyki w lato to głównie lody, gotowana kukurydza i oczywiście kwas do picia. Wszystko to kosztuje kilka złotych w przeliczeniu:

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.42.06

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.44.09

Najbardziej polecana na Tripadvisor rosyjska restauracji w Jekaterynburgu to Pashtet. Bardzo ładne miejsce, jedzenie bardzo dobre, kącik dla dzieci i przystępne ceny za typowe rosyjskie dania. Jedynie te sery niezbyt nam smakowały, ale może źle trafiliśmy (były jakieś wysuszone).

Strona www: http://en.rest-pashtet.ru/about

Adres: Tolmacheva St, House 23, Jekaterynburg 620075, Rosja, +7 912 600-03-29

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 15.17.09 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 15.17.19 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 15.17.26 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 15.17.36 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 15.17.42 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 15.18.30 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 15.18.37

IMG_7504

Rosyjskie pierożki w zupie, za 350 rubli, czyli 20 zł.

IMG_7497

Następny, polecany na Tripadvisor bar "a'la mleczny" w Kazaniu przy głównej ulicy,  i rachunek za to wszystko na 21 zł!

IMG_8488 IMG_8490

Restauracja w Kazaniu, ceny typu 25 zł za danie:

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.38.57 Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.39.32

Lunch w Neyi za 6 zł, zupa na kwasie, kotlecik i sok:

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.32.25

I dla kontrastu kawior w Strelka Bar w Moskwie 😀 a co, w końcu przysmak narodowy, trzeba spróbować choć raz;) Tą knajpke niezmiennie polecamy bo ma świetne jedzenie, pyszne białe wino i piękny widok na Sobór Chrystusa Zbawiciela przy zachodzie słońca <3

Strelka Bar 14 BERSENEVSKAYA EMBANKMENT, BLDG. 5, tutaj znajdziecie pełne menu: https://strelka.com/files/pdfs/21611/sb-main-menu-a3-11-01.pdf

Zrzut ekranu 2018-01-28 o 14.30.35

 

A tutaj porównanie średnich cen Polskich i Rosyjskich ze strony www.cenynaswiecie.pl:

produktśrednia cena w Rosji *średnia cena w Polsce *
chleb (sztuka)1,88 PLN (31,50 RUB)2,60 PLN
bułka (sztuka)1,07 PLN (18,00 RUB)0,49 PLN
masło (200g)4,98 PLN (83,50 RUB)4,00 PLN
ser żółty (1kg)20,90 PLN (350,00 RUB)20,00 PLN
jajka (10 sztuk)3,49 PLN (58,50 RUB)4,99 PLN
szynka (1kg)26,87 PLN (450,00 RUB)25,00 PLN
pomidory (1kg)7,16 PLN (120,00 RUB)4,90 PLN
ogórki (1kg)7,19 PLN (120,50 RUB)4,00 PLN
ketchup (500ml)5,07 PLN (85,00 RUB)4,00 PLN
mleko (1l)2,36 PLN (39,50 RUB)2,30 PLN
jogurt owocowy (150ml)1,19 PLN (20,00 RUB)1,50 PLN
ziemniaki (1kg)2,09 PLN (35,00 RUB)1,05 PLN
ryż (400g)2,99 PLN (50,00 RUB)2,99 PLN
makaron (400g)1,91 PLN (32,00 RUB)2,99 PLN
filet z kurczaka (1kg)16,72 PLN (280,00 RUB)15,00 PLN
mięso mielone (1kg)29,85 PLN (500,00 RUB)12,99 PLN

PLUS powrót!

W zależności od tego, czy zdecydujemy się na zakończenie podróży w Moskwie (czyli tak jak my, zrobicie koleją kółko), czy gdzieś dalej - tyle będzie kosztować Was powrót do kraju.

Przykładowe ceny na samolot powrotny do Warszawy 1 marca z:

-Moskwy: od 350 zł (Belavia z przesiadkami), 780 zł (LOT)- jeśli kupisz od razu w dwie strony, cena to 400 zł

-Jekaterynburga: 860 zł

-Irkucka: 910

-Władywostoku : 900-1200 zł

*Ceny z portalu fly4free.pl.

 

Koszt minimalny podróży Koleją Transsyberyjską

Przywołana przykładowa cena 305 zł za bilet jest jak najbardziej prawdziwa. Jest to bilet trzeciej klasy dla jednej osoby, w jedną stronę z Moskwy do Władywostoku, czyli, powtórzę się, na cały główny szlak Kolei Transsyberyjskiej, przez Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ułan Ude i Czytę. Taka podróż trwa... 6 dni i 10 minut:) W tej cenie będziesz ją spędzać z 53 innymi osobami w otwartym, bezprzedziałowym wagonie na łóżku pod sufitem, wzdłuż korytarza lub przy WC (są to najtańsze miejsca). Do tego musisz doliczyć całe jedzenie, kupione po drodze w pociągu (już nie można handlować jedzeniem na peronach) lub zabrane ze sobą, wizy, obowiązkowe ubezpieczenie oraz transport do i z Rosji. Bilety samolotowe z Władywostoku do Polski są zdecydowanie droższe niż bilet powrotny, więc w wersji lowcost bardziej opłaca się... wrócić te 6 dni z powrotem;) po spędzeniu we Władywostoku nocy lub dwóch w najtańszy możliwy sposób- w hostelu, lub za darmo znajdując wcześniej miejsce u couchsurfera.

Sensowność takiej podróży niech każdy oceni według własnych kryteriów. Fakt, faktem- można przejechać całą trasę KT za:

 • 305 zł *2  za bilet kolejowy w dwie strony Moskwa-Władywostok;
 • 750 zł za bilet samolotowy do i z Moskwy;
 • 421 zł Wiza zrobiona samodzielnie;
 • powiedzmy 2 noclegi (zaszalejmy, skoro wracamy koleją) we Władywostoku: łóżko w hostelu w pokoju wieloosobowym: 30 zł

Plus jedzenie według potrzeb.

SUMA: 1811 zł.

 

Koszt WYGODNY i SENSOWNY podróży Koleją Transsyberyjską

czyli, gdybym miała planować cała trasę dla siebie, wyglądało by to mniej więcej tak:

 • 421 zł Wiza
 • 350 zł samolot do Moskwy
 • 143 zł podróż 3 klasą do Jekaterynburga, w przedziale
 • 250 zł dwa noclegi w Jekaterynburgu
 • 202 zł podróż 3 klasą do Nowosybirska,  w przedziale
 • 100 zł jeden nocleg w Nowosybirsku
 • 133 zł podróż 3 klasą do Irkucka,  w przedziale
 • 300 zł, 3 noclegi w okolicy Jeziora Bajkał, treking nad Bajkałem
 • 65 zł podróż 3 klasą do Ułan De,  w przedziale
 • 100 zł nocleg w Ułan De
 • 417 zł, podróż 3 klasą do Władywostoku,  w przedziale
 • 150 zł, 2 noce we Władywostoku
 • 900 zł, lot z Władywostoku o Warszawy, z przesiadkami

 

Suma: 3531 zł

A najlepiej jeszcze dalej przez Mongolię do Pekinu! :))))

 

A Ty, jaką wybierasz opcję?

Uważaj, od takiego zastanawiania wszystko się zaczyna;)

Nie pozostaje nic innego jak życzyć owocnego planowania i pięknej podróży!

Zrzut ekranu 2018-01-27 o 16.14.21

DCIM136GOPRO

 
print

Riva Del Garda- wiosna w styczniu! (Włochy)
Najpiękniejsze miejsca, największe wTOPy- podsumowanie roku 2017!!!